Balasana, pozice plodu: Dělejte tyto cviky před spaním, okamžitě pocítíte změnu.

Co kdybychom vám řekli, že stačí věnovat pět až deset minut vašeho času něčemu, co naprosto změní to, jak se cítíte. Vyzkoušejte série následujících cviků a sami uvidíte. Pokud máte problémy se spánkem tak věřte, že nejste jediní. Spousta lidí stráví hodiny a hodiny převalováním se v posteli, než se jim podaří usnout. Problémy se spánkem způsobují únavu během dne. Přemíra kávy a sladkého váš problém nevyřeší. Tyto jednoduché cviky z jógy ale mohou!

Sami uvidíte, že nejde o nic těžkého. I když jste jógu nikdy necvičili a nepočítáte se mezi flexibilní či fyzicky zdatné jedince, zvládnete tyto pozice bez problémů. Stále více vědeckých studií potvrzuje zdravotní benefity jógy, tak proč toho nevyužít? A jaké pozice si s námi vyzkoušíte?

  • balasana
  • supta baddha konasana
  • supta matsyendrasana

Jména pozic mohou znít děsivě, ale nic se nebojte. Nebude to bolet, naopak. Bude to pro vás velmi příjemné. Napoprvé v pozici nezůstávejte příliš dlouho. Jedna minuta bude stačit. Později, jak si vaše tělo bude zvykat, můžete interval prodloužit na pět i více minut.

Balasana, pozice plodu

Pokud máte problémy s koleny, raději tento cvik vynechte. Jinak je ale vhodný naprosto pro každého. Uvolní váš nervový systém, záda, ramena a břišní svalstvo. Posaďte se na paty. Pokud se hýžděmi nedotýkáte pat, na několikrát přeložte deku a položte ji na ně. Narovnejte paže před sebe a uvolněte se. Nastavte si budík, abyste věděli, kdy se z pozice vrátit. Ujistěte se, že dýcháte zhluboka.

Supta baddha konasana, motýlí pozice

Tato pozice se takto jmenuje zaslouženě. Lehněte si na záda, roztáhněte paže do stran, zvedněte kolena a dejte chodidla a kolena k sobě. Pomalu roztahujte nohy a pokládejte kolena zemi, každé na jinou stranu. Většina lidí v této pozici ležet nedokáže. Kolena většinou zůstanou několik centimetrů nad zemí. Abyste se v pozici vydrželi, dejte si pod kolena srolovanou deku či polštářek. Lopatky by vám měly zůstat na zemi, nezvedejte je. Dýchejte zhluboka do plic a spodních břišních svalů.

Supta Matsyendrasana, protáčení páteře

Lehněte si na záda, zvedněte kolena, držte je u sebe a poté obě nechte společně klesat na jednu stranu. Můžete si pomoci tak, že si levé stehno přidržíte pravou rukou. Ve stejnou chvíli natáhněte levou ruku na zemi směrem vlevo a do stejné strany vytočte i hlavu. Je nutné, abyste uvolnili obě ramena a v pozici se snažili relaxovat. Nezapomeňte dýchat! V pozici zůstaňte minutu a poté opakujte na druhé straně.

Na závěr si lehněte na záda, chytněte se za kolena a jemně se pohupujte ze strany na stranu. Provádějte ho na podložce či koberci, ne na tvrdé podlaze. Poté se natáhněte na zemi a uvolněte ruce i nohy. Tento cvik vám pomůže promasírovat záda a zbaví vás bolestí v kříži.

Související články

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button