Čtěte pokud i vy používáte alobal při vaření. Fólie jako zdroj potenciálního nebezpečí pro vaše zdraví.

Od poloviny 20. století je neodmyslitelnou součástí našeho života alobal neboli hliníková folie. Balíme do něj dětem svačiny na výlet, neobejde se bez něj žádné grilování s přáteli ani piknik. Často se používá i v domácnosti, například k prodloužení trvanlivosti otevřených potravin v ledničce.

Nejde však jen o každodenního užitečného pomocníka, jak by se na první pohled mohlo zdát. Alobal skrývá určitá nebezpečí, o kterých je dobré něco vědět.

Alobal jako zdroj potenciálního nebezpečí pro zdraví

Věděli jste například, že když se jídlo dostane s touto folií do přímého kontaktu, přenesou se z ní do jídla částečky kovu? A pokud se jídlo nachází v alobalu přímo při tepelné úpravě, např. při grilování nebo pečení v troubě, riziko přenosu kovu do pokrmu se ještě zvyšuje.

Jak jste už možná slyšeli, hliník se určitým způsobem kumuluje v tkáních lidského těla a také v mozku, a může fungovat jako faktor ovlivňující vznik různých neurodegenerativních onemocnění, např. obecně známé Alzheimerovy choroby. Jak se ukazuje ve výsledcích vědeckých výzkumů, vstřebaný kov zpomaluje v případě mozkových buněk jejich přirozený růst.

Pokud jde o kumulaci kovu, v tomto případě konkrétně hliníku, je nebezpečná také pro stav kostí, kdy nemocní poté trpí nejen nižší hustotou kostí, ale tato kumulace následně zvyšuje např. i riziko infarktu.

Ani plíce nezůstávají v případě používání alobalu nedotčené, zejména tehdy, když se tento obalový materiál používá při tepelné úpravě pokrmů s použitím otevřeného ohně, kdy dochází k přímému vdechování kovových částeček.

Kdy je alobal obzvlášť škodlivý

Při manipulaci s alobalem představuje jakékoliv jeho poškození, i to i nepatrné, zvýšené riziko přenosu kovu do jídla, především když jídlo z alobalu vybalujete nebo když folii vystavíte vyšším teplotám, které způsobují její praskání.

Vyšší riziko přenosu kovu do jídla a následně do lidského těla představují v případě jejich skladování za použití hliníkové folie různé druhy koření, a také některé plody s vyšším obsahem kyselin, např. citrusy a rajčata.

Když se pak takové jídlo navíc ve folii ještě i připravuje, podle odborníků může obsahovat až 400 mg hliníku, což není nijak zanedbatelné množství. Navíc platí přímá úměra mezi výší teploty, při které se jídlo upravuje, a množstvím absorbovaného kovu.

Hliník se dostal mimo jiné také do hledáčku Světové zdravotnické organizace, která stanovila jeho bezpečné množství na maximálně 1 mg na 1 kg váhy lidského těla.

Jak žít zdravěji a bezpečněji

Pokud chcete aktivně snížit zanesení kovů do vašeho těla, přinášíme vám několik tipů, jak toho docílit:

  • filtrujte pitnou vodu (protože i ta obsahuje částečky kovu, které se filtrací odstraní)
  • nepoužívejte hliníkové příbory a nádoby
  • při pečení raději používejte pečicí papír, který je bezpečný, a
  • skladujte potraviny ve skleněných dózách.

Související články

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button