Skořápky od vajec jsou skvělým hnojivem. Stačí je rozdrtit na malé kousky

Vejce jsou již po staletí důležitou součástí české kuchyně. Samozřejmě po nich vždy musí zůstat skořápky od vajíček. Konzumujeme je samostatně, ale přidáváme je i do velkého množství ostatních pokrmů, bez nich bychom tyto pokrmy často nebyli schopni ani vytvořit. Všichni samozřejmě již od dětství víme, že každé vejce má skořápku, která chrání obsah uvnitř. Většina z nás vaječné skořápky vyhazuje, na nic je nepotřebujeme. To je ale chyba. Dnes vám proto přinášíme několik tipů a rad, na co můžete vaječné skořápky využít.

Několik informací o skořápce

Skořápka může mít různou barvu, většinou se setkáme se skořápkami bílými, béžovými či okrovými. Pokud vám nedá spát otázka vztahující se k barvě skořápky, tak věřte, že barvu skořápky ovlivňují pigmenty, které vznikají ve sliznici dělohy konkrétní slepice. Při loupání vajec jste si jistě všimli i toho, že skořápka sama se skládá ze tří dílčích částí, skořápky, blány a kutikuly. Pokud jde o složení skořápky, tak největší podíl, více než devadesát procent, má uhličitan vápenatý. Ten najdeme například i ve skořápkách mušlí. Kromě něj však vaječná skořápka obsahuje dalších neuvěřitelných dvacet sedm prvků, například fosfor, fluor, křemík, zinek, hořčík, železo či měď. Pokud vejce vaříme ve vodě, mnoho z těchto prvků se do vody uvolňuje ve formě iontů, proto se doporučuje vodu po vaření vajec nevylévat, ale použít ji například na zalévání rostlin. A na co použít vlastní skořápky?

Skořápky a zahrada

Pokud vejce potřebujeme například na pečení, tedy v syrové, nevařené podobě, cenné látky ve skořápce zůstanou a opět je můžete použít při zahrádkaření. Rozmělněnými skořápkami můžete dodat svým rostlinám živiny jednoduše tím, že půdu posypete skořápkami. Skořápky se totiž velmi rychle rozkládají a veškeré živiny z nich se tak dostanou do půdy. Vaječné skořápky ocení například zelenina, především rajčata, či bylinky. Další výhodou používání skořápek z vajec v zahrádkářství je skutečnost, že pomáhají udržovat optimální kyselost půdy, tedy v rozmezí 5,5 až 6,5 pH, což rostlinám obecně svědčí. Použití vaječných skořápek na zahradě vám pomůže vaše rostliny a úrodu ochránit i před některými škůdci, jako je například některý hmyz, šneci či hlodavci. Rozdrcené vaječné skořápky můžete samozřejmě bez problémů házet i do vašeho kompostu.

Skořápky a pěstování

Pokud si rádi pěstujete své vlastní rostliny ze semínek, většinou se vyplatí si je před jejich zasazením doma předpěstovat, aby byly odolnější a rychleji vyrostly. Většina lidí k tomuto předpěstování používá platové kelímky. Existuje ale mnohem jednodušší a také ekologičtější způsob. Ano, velmi dobře se totiž dají využít skořápky větších vajec, které můžete následně i s malou sazeničkou vložit do země, kde se zakrátko rozloží.

Související články

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button